Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  KONST / Konst, övrigt, Tryck m.m. / Tavla 10357606



*

nr 1035 7606


Tavla

silver, Piazza Bernardi. 15x19


Utrop:

600 kr

Såld:

250 kr

Sista tid för bud online:

måndag 2 maj 2016
kl 18:13:37


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
27/4 13:35:57 1      100 kr
2/5 15:15:34 2      Vinnande bud
2/5 17:56:00 1      200 kr
2/5 17:56:00 2      (budbetjänt)


Läs om budbetjänten

  • Specialauktion
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: konst piazza bernardi silver tavla ädelmetall
  • 6363 Batiktavla
    Kheng-Wah Yong, + pamplett 87x87 cm, yttermått ink..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 18:35
  • 6691 OljemÃ¥lning
    Monica Lorentzon (f. 1940), Sverige. Signerad, ryg..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 19:18
  • 6342 Porslinstavla
    Stig Fyring (1934-2015), Sverige. Porsgrund, "Prov..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 20:21
  • 6577 Tavla
    pietra dura, hus/sjö, Italien, 16x23 cm, yttermått..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 20:48
  • 6653 Väggrelief
    Kina, 55x30 cm, oramad
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 18:17




Ladda ner broschyr